    KEMET F871AO353K330L
    Part No.:
    F871AO353K330L
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDF871AO353K330L.pdf
    Capacitance:
    0.035 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage Rating - AC:
    330V
    Voltage Rating - DC:
    800V
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 110°C
    Size / Dimension:
    0.512" L x 0.276" W (13.00mm x 7.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.669" (17.00mm)
    Lead Spacing:
    0.394" (10.00mm)
    Features:
    1. How to order F871AO353K330L on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the F871AO353K330L price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of F871AO353K330L?
    Image F871AO353K330L
    Part Number F871AO353K330L
    Manufacturer KEMET
    Package/Case Radial
    Capacitance 0.035 µF
    Tolerance ±10%
    Voltage Rating - AC 330V
    Voltage Rating - DC 800V
    Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
    Operating Temperature -40°C ~ 110°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.512" L x 0.276" W (13.00mm x 7.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.669" (17.00mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.394" (10.00mm)