    KEMET F871AO333J330A
    Part No.:
    F871AO333J330A
    Description:
    .033UF 330V
    Capacitance:
    0.033 µF
    Tolerance:
    ±5%
    Voltage Rating - AC:
    330V
    Voltage Rating - DC:
    1000V (1kV)
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 110°C
    Size / Dimension:
    0.512" L x 0.276" W (13.00mm x 7.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.669" (17.00mm)
    Lead Spacing:
    0.394" (10.00mm)
    Features:
    1. How to order F871AO333J330A on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the F871AO333J330A price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of F871AO333J330A?
    Image F871AO333J330A
    Part Number F871AO333J330A
    Manufacturer KEMET
    Package/Case Radial
    Capacitance 0.033 µF
    Tolerance ±5%
    Voltage Rating - AC 330V
    Voltage Rating - DC 1000V (1kV)
    Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
    Operating Temperature -40°C ~ 110°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.512" L x 0.276" W (13.00mm x 7.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.669" (17.00mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.394" (10.00mm)