    KEMET F871AL253J330R
    Part No.:
    F871AL253J330R
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDF871AL253J330R.pdf
    Description:
    .025UF 330V
    Capacitance:
    0.025 µF
    Tolerance:
    ±5%
    Voltage Rating - AC:
    330V
    Voltage Rating - DC:
    800V
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 110°C
    Size / Dimension:
    0.512" L x 0.374" W (13.00mm x 9.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.295" (7.50mm)
    Lead Spacing:
    0.394" (10.00mm)
    Features:
    1. How to order F871AL253J330R on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the F871AL253J330R price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of F871AL253J330R?
    Image F871AL253J330R
    Part Number F871AL253J330R
    Manufacturer KEMET
    Package/Case Radial
    Capacitance 0.025 µF
    Tolerance ±5%
    Voltage Rating - AC 330V
    Voltage Rating - DC 800V
    Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
    Operating Temperature -40°C ~ 110°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.512" L x 0.374" W (13.00mm x 9.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.295" (7.50mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.394" (10.00mm)