    KEMET F871AL252M330L
    Part No.:
    F871AL252M330L
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDF871AL252M330L.pdf
    Description:
    CAP FILM POLYPROP RAD X1
    Capacitance:
    2500 pF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage Rating - AC:
    330V
    Voltage Rating - DC:
    800V
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 110°C
    Size / Dimension:
    0.512" L x 0.374" W (13.00mm x 9.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.295" (7.50mm)
    Lead Spacing:
    0.394" (10.00mm)
    Features:
    1. How to order F871AL252M330L on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the F871AL252M330L price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of F871AL252M330L?
    Image F871AL252M330L
    Part Number F871AL252M330L
    Manufacturer KEMET
    Package/Case Radial
    Capacitance 2500 pF
    Tolerance ±20%
    Voltage Rating - AC 330V
    Voltage Rating - DC 800V
    Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
    Operating Temperature -40°C ~ 110°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.512" L x 0.374" W (13.00mm x 9.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.295" (7.50mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.394" (10.00mm)