    KEMET F871AL222K330R
    Part No.:
    F871AL222K330R
    Manufacturer:
    KEMET
    Category:
    Film Capacitors
    Package:
    Radial
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDF871AL222K330R.pdf
    Description:
    CAP FILM POLYPROP RAD X1
    Manufacturer:
    KEMET
    Package/Case:
    Radial
    Capacitance:
    2200 pF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage Rating - AC:
    330V
    Voltage Rating - DC:
    800V
    Dielectric Material:
    Polypropylene (PP), Metallized
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 110°C
    Mounting Type:
    Through Hole
    Size / Dimension:
    0.512" L x 0.374" W (13.00mm x 9.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.295" (7.50mm)
    Termination:
    PC Pins
    Lead Spacing:
    0.394" (10.00mm)
    Applications:
    EMI, RFI Suppression
    Ratings:
    X1
    Features:
    1. How to order F871AL222K330R on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the F871AL222K330R price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of F871AL222K330R?
    Image F871AL222K330R
    Part Number F871AL222K330R
    Manufacturer KEMET
    Package/Case Radial
    Capacitance 2200 pF
    Tolerance ±10%
    Voltage Rating - AC 330V
    Voltage Rating - DC 800V
    Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
    Operating Temperature -40°C ~ 110°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.512" L x 0.374" W (13.00mm x 9.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.295" (7.50mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.394" (10.00mm)