    KEMET F861KJ273K310A
    Part No.:
    F861KJ273K310A
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDF861KJ273K310A.pdf
    Capacitance:
    0.027 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage Rating - AC:
    310V
    Voltage Rating - DC:
    630V
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 110°C
    Size / Dimension:
    0.394" L x 0.197" W (10.00mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.413" (10.50mm)
    Lead Spacing:
    0.295" (7.50mm)
    Features:
    1. How to order F861KJ273K310A on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the F861KJ273K310A price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of F861KJ273K310A?
    Image F861KJ273K310A
    Part Number F861KJ273K310A
    Manufacturer KEMET
    Package/Case Radial
    Capacitance 0.027 µF
    Tolerance ±10%
    Voltage Rating - AC 310V
    Voltage Rating - DC 630V
    Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
    Operating Temperature -40°C ~ 110°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.394" L x 0.197" W (10.00mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.413" (10.50mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.295" (7.50mm)