    KEMET F861BB223K310A
    Part No.:
    F861BB223K310A
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDF861BB223K310A.pdf
    Capacitance:
    0.022 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage Rating - AC:
    310V
    Voltage Rating - DC:
    630V
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 110°C
    Size / Dimension:
    0.709" L x 0.157" W (18.00mm x 4.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.394" (10.00mm)
    Lead Spacing:
    0.591" (15.00mm)
    Features:
    1. How to order F861BB223K310A on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the F861BB223K310A price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of F861BB223K310A?
    Image F861BB223K310A
    Part Number F861BB223K310A
    Manufacturer KEMET
    Package/Case Radial
    Capacitance 0.022 µF
    Tolerance ±10%
    Voltage Rating - AC 310V
    Voltage Rating - DC 630V
    Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
    Operating Temperature -40°C ~ 110°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.709" L x 0.157" W (18.00mm x 4.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.394" (10.00mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.591" (15.00mm)