    KEMET F861AL333M310A
    Part No.:
    F861AL333M310A
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDF861AL333M310A.pdf
    Capacitance:
    0.033 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage Rating - AC:
    310V
    Voltage Rating - DC:
    630V
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 110°C
    Size / Dimension:
    0.512" L x 0.374" W (13.00mm x 9.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.295" (7.50mm)
    Lead Spacing:
    0.394" (10.00mm)
    Features:
    1. How to order F861AL333M310A on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the F861AL333M310A price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of F861AL333M310A?
    Image F861AL333M310A
    Part Number F861AL333M310A
    Manufacturer KEMET
    Package/Case Radial
    Capacitance 0.033 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage Rating - AC 310V
    Voltage Rating - DC 630V
    Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
    Operating Temperature -40°C ~ 110°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.512" L x 0.374" W (13.00mm x 9.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.295" (7.50mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.394" (10.00mm)