    KEMET F861AL273J310R
    Part No.:
    F861AL273J310R
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDF861AL273J310R.pdf
    Description:
    .027UF 310V
    Capacitance:
    0.027 µF
    Tolerance:
    ±5%
    Voltage Rating - AC:
    310V
    Voltage Rating - DC:
    630V
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 110°C
    Size / Dimension:
    0.512" L x 0.374" W (13.00mm x 9.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.295" (7.50mm)
    Lead Spacing:
    0.394" (10.00mm)
    Features:
    1. How to order F861AL273J310R on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the F861AL273J310R price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of F861AL273J310R?
    Image F861AL273J310R
    Part Number F861AL273J310R
    Manufacturer KEMET
    Package/Case Radial
    Capacitance 0.027 µF
    Tolerance ±5%
    Voltage Rating - AC 310V
    Voltage Rating - DC 630V
    Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
    Operating Temperature -40°C ~ 110°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.512" L x 0.374" W (13.00mm x 9.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.295" (7.50mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.394" (10.00mm)