    KEMET F861AL124M310R
    Part No.:
    F861AL124M310R
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDF861AL124M310R.pdf
    Description:
    CAP FILM POLYPROP RAD X2
    Capacitance:
    0.12 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage Rating - AC:
    310V
    Voltage Rating - DC:
    630V
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 110°C
    Size / Dimension:
    0.512" L x 0.374" W (13.00mm x 9.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.295" (7.50mm)
    Lead Spacing:
    0.394" (10.00mm)
    Features:
    1. How to order F861AL124M310R on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the F861AL124M310R price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of F861AL124M310R?
    Image F861AL124M310R
    Part Number F861AL124M310R
    Manufacturer KEMET
    Package/Case Radial
    Capacitance 0.12 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage Rating - AC 310V
    Voltage Rating - DC 630V
    Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
    Operating Temperature -40°C ~ 110°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.512" L x 0.374" W (13.00mm x 9.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.295" (7.50mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.394" (10.00mm)