    KEMET F861AK823K310R
    Part No.:
    F861AK823K310R
    Manufacturer:
    KEMET
    Category:
    Film Capacitors
    Package:
    Radial
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDF861AK823K310R.pdf
    Description:
    CAP FILM POLYPROP RAD X2
    Manufacturer:
    KEMET
    Package/Case:
    Radial
    Capacitance:
    0.082 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage Rating - AC:
    310V
    Voltage Rating - DC:
    630V
    Dielectric Material:
    Polypropylene (PP), Metallized
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 110°C
    Mounting Type:
    Through Hole
    Size / Dimension:
    0.512" L x 0.197" W (13.00mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.433" (11.00mm)
    Termination:
    PC Pins
    Lead Spacing:
    0.394" (10.00mm)
    Applications:
    EMI, RFI Suppression
    Ratings:
    X2
    Features:
    1. How to order F861AK823K310R on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the F861AK823K310R price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of F861AK823K310R?
    Image F861AK823K310R
    Part Number F861AK823K310R
    Manufacturer KEMET
    Package/Case Radial
    Capacitance 0.082 µF
    Tolerance ±10%
    Voltage Rating - AC 310V
    Voltage Rating - DC 630V
    Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
    Operating Temperature -40°C ~ 110°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.512" L x 0.197" W (13.00mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.433" (11.00mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.394" (10.00mm)