    KEMET F462BK393M1K0C
    Part No.:
    F462BK393M1K0C
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDF462BK393M1K0C.pdf
    Description:
    CAP
    Capacitance:
    0.039 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage Rating - AC:
    300V
    Voltage Rating - DC:
    1000V (1kV)
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Size / Dimension:
    0.709" L x 0.295" W (18.00mm x 7.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.531" (13.50mm)
    Lead Spacing:
    0.591" (15.00mm)
    Features:
    1. How to order F462BK393M1K0C on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the F462BK393M1K0C price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of F462BK393M1K0C?
    Image F462BK393M1K0C
    Part Number F462BK393M1K0C
    Manufacturer KEMET
    Package/Case Radial
    Capacitance 0.039 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage Rating - AC 300V
    Voltage Rating - DC 1000V (1kV)
    Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.709" L x 0.295" W (18.00mm x 7.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.531" (13.50mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.591" (15.00mm)