    KEMET F462BE333J1K0L
    Part No.:
    F462BE333J1K0L
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDF462BE333J1K0L.pdf
    Description:
    CAP FILM POLYPROP RAD
    Capacitance:
    0.033 µF
    Tolerance:
    ±5%
    Voltage Rating - AC:
    300V
    Voltage Rating - DC:
    1000V (1kV)
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Size / Dimension:
    0.709" L x 0.217" W (18.00mm x 5.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.492" (12.50mm)
    Lead Spacing:
    0.591" (15.00mm)
    Features:
    1. How to order F462BE333J1K0L on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the F462BE333J1K0L price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of F462BE333J1K0L?
    Image F462BE333J1K0L
    Part Number F462BE333J1K0L
    Manufacturer KEMET
    Package/Case Radial
    Capacitance 0.033 µF
    Tolerance ±5%
    Voltage Rating - AC 300V
    Voltage Rating - DC 1000V (1kV)
    Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.709" L x 0.217" W (18.00mm x 5.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.591" (15.00mm)