    KEMET F462BC682J1K6Z
    Part No.:
    F462BC682J1K6Z
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDF462BC682J1K6Z.pdf
    Capacitance:
    6800 pF
    Tolerance:
    ±5%
    Voltage Rating - AC:
    500V
    Voltage Rating - DC:
    1600V (1.6kV)
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Size / Dimension:
    0.709" L x 0.197" W (18.00mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.433" (11.00mm)
    Lead Spacing:
    0.591" (15.00mm)
    Features:
    1. How to order F462BC682J1K6Z on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the F462BC682J1K6Z price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of F462BC682J1K6Z?
    Image F462BC682J1K6Z
    Part Number F462BC682J1K6Z
    Manufacturer KEMET
    Package/Case Radial
    Capacitance 6800 pF
    Tolerance ±5%
    Voltage Rating - AC 500V
    Voltage Rating - DC 1600V (1.6kV)
    Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.709" L x 0.197" W (18.00mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.433" (11.00mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.591" (15.00mm)