    KEMET F462BB682J1L2C
    Part No.:
    F462BB682J1L2C
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDF462BB682J1L2C.pdf
    Description:
    CAP FILM POLYPROP RAD
    Capacitance:
    6800 pF
    Tolerance:
    ±5%
    Voltage Rating - AC:
    400V
    Voltage Rating - DC:
    1250V (1.25kV)
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Size / Dimension:
    0.709" L x 0.157" W (18.00mm x 4.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.394" (10.00mm)
    Lead Spacing:
    0.591" (15.00mm)
    Features:
    1. How to order F462BB682J1L2C on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the F462BB682J1L2C price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of F462BB682J1L2C?
    Image F462BB682J1L2C
    Part Number F462BB682J1L2C
    Manufacturer KEMET
    Package/Case Radial
    Capacitance 6800 pF
    Tolerance ±5%
    Voltage Rating - AC 400V
    Voltage Rating - DC 1250V (1.25kV)
    Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.709" L x 0.157" W (18.00mm x 4.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.394" (10.00mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.591" (15.00mm)