    KEMET F462BB332J1K6A
    Part No.:
    F462BB332J1K6A
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDF462BB332J1K6A.pdf
    Capacitance:
    3300 pF
    Tolerance:
    ±5%
    Voltage Rating - AC:
    500V
    Voltage Rating - DC:
    1600V (1.6kV)
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Size / Dimension:
    0.709" L x 0.157" W (18.00mm x 4.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.394" (10.00mm)
    Lead Spacing:
    0.591" (15.00mm)
    Features:
    1. How to order F462BB332J1K6A on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the F462BB332J1K6A price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of F462BB332J1K6A?
    Image F462BB332J1K6A
    Part Number F462BB332J1K6A
    Manufacturer KEMET
    Package/Case Radial
    Capacitance 3300 pF
    Tolerance ±5%
    Voltage Rating - AC 500V
    Voltage Rating - DC 1600V (1.6kV)
    Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.709" L x 0.157" W (18.00mm x 4.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.394" (10.00mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.591" (15.00mm)