    KEMET F462AP223J1K0R
    Part No.:
    F462AP223J1K0R
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDF462AP223J1K0R.pdf
    Capacitance:
    0.022 µF
    Tolerance:
    ±5%
    Voltage Rating - AC:
    300V
    Voltage Rating - DC:
    1000V (1kV)
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Size / Dimension:
    0.512" L x 0.236" W (13.00mm x 6.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.472" (12.00mm)
    Lead Spacing:
    0.394" (10.00mm)
    Features:
    1. How to order F462AP223J1K0R on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the F462AP223J1K0R price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of F462AP223J1K0R?
    Image F462AP223J1K0R
    Part Number F462AP223J1K0R
    Manufacturer KEMET
    Package/Case Radial
    Capacitance 0.022 µF
    Tolerance ±5%
    Voltage Rating - AC 300V
    Voltage Rating - DC 1000V (1kV)
    Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.512" L x 0.236" W (13.00mm x 6.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.472" (12.00mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.394" (10.00mm)