    KEMET F462AK472J1K6R
    Part No.:
    F462AK472J1K6R
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDF462AK472J1K6R.pdf
    Capacitance:
    4700 pF
    Tolerance:
    ±5%
    Voltage Rating - AC:
    500V
    Voltage Rating - DC:
    1600V (1.6kV)
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Size / Dimension:
    0.512" L x 0.197" W (13.00mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.433" (11.00mm)
    Lead Spacing:
    0.394" (10.00mm)
    Features:
    1. How to order F462AK472J1K6R on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the F462AK472J1K6R price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of F462AK472J1K6R?
    Image F462AK472J1K6R
    Part Number F462AK472J1K6R
    Manufacturer KEMET
    Package/Case Radial
    Capacitance 4700 pF
    Tolerance ±5%
    Voltage Rating - AC 500V
    Voltage Rating - DC 1600V (1.6kV)
    Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.512" L x 0.197" W (13.00mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.433" (11.00mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.394" (10.00mm)