    KEMET F462AK272J1K6C
    Part No.:
    F462AK272J1K6C
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDF462AK272J1K6C.pdf
    Capacitance:
    2700 pF
    Tolerance:
    ±5%
    Voltage Rating - AC:
    500V
    Voltage Rating - DC:
    1600V (1.6kV)
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Size / Dimension:
    0.512" L x 0.197" W (13.00mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.433" (11.00mm)
    Lead Spacing:
    0.394" (10.00mm)
    Features:
    1. How to order F462AK272J1K6C on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the F462AK272J1K6C price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of F462AK272J1K6C?
    Image F462AK272J1K6C
    Part Number F462AK272J1K6C
    Manufacturer KEMET
    Package/Case Radial
    Capacitance 2700 pF
    Tolerance ±5%
    Voltage Rating - AC 500V
    Voltage Rating - DC 1600V (1.6kV)
    Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.512" L x 0.197" W (13.00mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.433" (11.00mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.394" (10.00mm)