    KEMET F462AK103K1L2L
    Part No.:
    F462AK103K1L2L
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDF462AK103K1L2L.pdf
    Capacitance:
    10000 pF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage Rating - AC:
    400V
    Voltage Rating - DC:
    1250V (1.25kV)
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Size / Dimension:
    0.512" L x 0.197" W (13.00mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.433" (11.00mm)
    Lead Spacing:
    0.394" (10.00mm)
    Features:
    1. How to order F462AK103K1L2L on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the F462AK103K1L2L price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of F462AK103K1L2L?
    Image F462AK103K1L2L
    Part Number F462AK103K1L2L
    Manufacturer KEMET
    Package/Case Radial
    Capacitance 10000 pF
    Tolerance ±10%
    Voltage Rating - AC 400V
    Voltage Rating - DC 1250V (1.25kV)
    Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.512" L x 0.197" W (13.00mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.433" (11.00mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.394" (10.00mm)