    KEMET F461KM393M630R
    Part No.:
    F461KM393M630R
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDF461KM393M630R.pdf
    Description:
    .039UF 630V
    Capacitance:
    0.039 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage Rating - AC:
    250V
    Voltage Rating - DC:
    630V
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Size / Dimension:
    0.413" L x 0.236" W (10.50mm x 6.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.472" (12.00mm)
    Lead Spacing:
    0.295" (7.50mm)
    Features:
    1. How to order F461KM393M630R on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the F461KM393M630R price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of F461KM393M630R?
    Image F461KM393M630R
    Part Number F461KM393M630R
    Manufacturer KEMET
    Package/Case Radial
    Capacitance 0.039 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage Rating - AC 250V
    Voltage Rating - DC 630V
    Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.413" L x 0.236" W (10.50mm x 6.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.472" (12.00mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.295" (7.50mm)