    KEMET F461KJ184J160C
    Part No.:
    F461KJ184J160C
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDF461KJ184J160C.pdf
    Capacitance:
    0.18 µF
    Tolerance:
    ±5%
    Voltage Rating - AC:
    90V
    Voltage Rating - DC:
    160V
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Size / Dimension:
    0.394" L x 0.197" W (10.00mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.413" (10.50mm)
    Lead Spacing:
    0.295" (7.50mm)
    Features:
    1. How to order F461KJ184J160C on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the F461KJ184J160C price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of F461KJ184J160C?
    Image F461KJ184J160C
    Part Number F461KJ184J160C
    Manufacturer KEMET
    Package/Case Radial
    Capacitance 0.18 µF
    Tolerance ±5%
    Voltage Rating - AC 90V
    Voltage Rating - DC 160V
    Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.394" L x 0.197" W (10.00mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.413" (10.50mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.295" (7.50mm)