    KEMET F461JQ473J250C
    Part No.:
    F461JQ473J250C
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDF461JQ473J250C.pdf
    Capacitance:
    0.047 µF
    Tolerance:
    ±5%
    Voltage Rating - AC:
    160V
    Voltage Rating - DC:
    250V
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Size / Dimension:
    0.283" L x 0.197" W (7.20mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.394" (10.00mm)
    Lead Spacing:
    0.197" (5.00mm)
    Features:
    1. How to order F461JQ473J250C on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the F461JQ473J250C price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of F461JQ473J250C?
    Image F461JQ473J250C
    Part Number F461JQ473J250C
    Manufacturer KEMET
    Package/Case Radial
    Capacitance 0.047 µF
    Tolerance ±5%
    Voltage Rating - AC 160V
    Voltage Rating - DC 250V
    Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.283" L x 0.197" W (7.20mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.394" (10.00mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.197" (5.00mm)