    KEMET F461BK564M250A
    Part No.:
    F461BK564M250A
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDF461BK564M250A.pdf
    Description:
    .560UF 250V
    Capacitance:
    0.56 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage Rating - AC:
    160V
    Voltage Rating - DC:
    250V
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Size / Dimension:
    0.709" L x 0.295" W (18.00mm x 7.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.531" (13.50mm)
    Lead Spacing:
    0.591" (15.00mm)
    Features:
    1. How to order F461BK564M250A on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the F461BK564M250A price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of F461BK564M250A?
    Image F461BK564M250A
    Part Number F461BK564M250A
    Manufacturer KEMET
    Package/Case Radial
    Capacitance 0.56 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage Rating - AC 160V
    Voltage Rating - DC 250V
    Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.709" L x 0.295" W (18.00mm x 7.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.531" (13.50mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.591" (15.00mm)