    KEMET F461BK274M400C
    Part No.:
    F461BK274M400C
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDF461BK274M400C.pdf
    Description:
    .270UF 400V
    Capacitance:
    0.27 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage Rating - AC:
    220V
    Voltage Rating - DC:
    400V
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Size / Dimension:
    0.709" L x 0.295" W (18.00mm x 7.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.531" (13.50mm)
    Lead Spacing:
    0.591" (15.00mm)
    Features:
    1. How to order F461BK274M400C on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the F461BK274M400C price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of F461BK274M400C?
    Image F461BK274M400C
    Part Number F461BK274M400C
    Manufacturer KEMET
    Package/Case Radial
    Capacitance 0.27 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage Rating - AC 220V
    Voltage Rating - DC 400V
    Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.709" L x 0.295" W (18.00mm x 7.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.531" (13.50mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.591" (15.00mm)