    KEMET F461BC633M630A
    Part No.:
    F461BC633M630A
    Manufacturer:
    KEMET
    Category:
    Film Capacitors
    Package:
    Radial
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDF461BC633M630A.pdf
    Description:
    .063UF 630V
    Manufacturer:
    KEMET
    Package/Case:
    Radial
    Capacitance:
    0.063 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage Rating - AC:
    250V
    Voltage Rating - DC:
    630V
    Dielectric Material:
    Polypropylene (PP), Metallized
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Mounting Type:
    Through Hole
    Size / Dimension:
    0.709" L x 0.197" W (18.00mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.433" (11.00mm)
    Termination:
    PC Pins
    Lead Spacing:
    0.591" (15.00mm)
    Applications:
    High Pulse, DV/DT
    Ratings:
    Features:
    1. How to order F461BC633M630A on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the F461BC633M630A price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of F461BC633M630A?
    Image F461BC633M630A
    Part Number F461BC633M630A
    Manufacturer KEMET
    Package/Case Radial
    Capacitance 0.063 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage Rating - AC 250V
    Voltage Rating - DC 630V
    Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.709" L x 0.197" W (18.00mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.433" (11.00mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.591" (15.00mm)