    KEMET F461BB563K400A
    Part No.:
    F461BB563K400A
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDF461BB563K400A.pdf
    Description:
    CAP FILM POLYPROP RAD
    Capacitance:
    0.056 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage Rating - AC:
    220V
    Voltage Rating - DC:
    400V
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Size / Dimension:
    0.709" L x 0.157" W (18.00mm x 4.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.394" (10.00mm)
    Lead Spacing:
    0.591" (15.00mm)
    Features:
    1. How to order F461BB563K400A on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the F461BB563K400A price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of F461BB563K400A?
    Image F461BB563K400A
    Part Number F461BB563K400A
    Manufacturer KEMET
    Package/Case Radial
    Capacitance 0.056 µF
    Tolerance ±10%
    Voltage Rating - AC 220V
    Voltage Rating - DC 400V
    Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.709" L x 0.157" W (18.00mm x 4.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.394" (10.00mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.591" (15.00mm)