    KEMET F461BB274J160Z
    Part No.:
    F461BB274J160Z
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDF461BB274J160Z.pdf
    Description:
    CAP FILM POLYPROP RAD
    Capacitance:
    0.27 µF
    Tolerance:
    ±5%
    Voltage Rating - AC:
    90V
    Voltage Rating - DC:
    160V
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Size / Dimension:
    0.709" L x 0.157" W (18.00mm x 4.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.394" (10.00mm)
    Lead Spacing:
    0.591" (15.00mm)
    Features:
    1. How to order F461BB274J160Z on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the F461BB274J160Z price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of F461BB274J160Z?
    Image F461BB274J160Z
    Part Number F461BB274J160Z
    Manufacturer KEMET
    Package/Case Radial
    Capacitance 0.27 µF
    Tolerance ±5%
    Voltage Rating - AC 90V
    Voltage Rating - DC 160V
    Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.709" L x 0.157" W (18.00mm x 4.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.394" (10.00mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.591" (15.00mm)