    KEMET F461BB124M250Z
    Part No.:
    F461BB124M250Z
    Manufacturer:
    KEMET
    Category:
    Film Capacitors
    Package:
    Radial
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDF461BB124M250Z.pdf
    Description:
    .120UF 250V
    Manufacturer:
    KEMET
    Package/Case:
    Radial
    Capacitance:
    0.12 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage Rating - AC:
    160V
    Voltage Rating - DC:
    250V
    Dielectric Material:
    Polypropylene (PP), Metallized
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Mounting Type:
    Through Hole
    Size / Dimension:
    0.709" L x 0.157" W (18.00mm x 4.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.394" (10.00mm)
    Termination:
    PC Pins
    Lead Spacing:
    0.591" (15.00mm)
    Applications:
    High Pulse, DV/DT
    Ratings:
    Features:
    1. How to order F461BB124M250Z on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the F461BB124M250Z price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of F461BB124M250Z?
    Image F461BB124M250Z
    Part Number F461BB124M250Z
    Manufacturer KEMET
    Package/Case Radial
    Capacitance 0.12 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage Rating - AC 160V
    Voltage Rating - DC 250V
    Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.709" L x 0.157" W (18.00mm x 4.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.394" (10.00mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.591" (15.00mm)