    KEMET F461AK224K250R
    Part No.:
    F461AK224K250R
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDF461AK224K250R.pdf
    Description:
    .220UF 250V
    Capacitance:
    0.22 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage Rating - AC:
    160V
    Voltage Rating - DC:
    250V
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Size / Dimension:
    0.512" L x 0.197" W (13.00mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.433" (11.00mm)
    Lead Spacing:
    0.394" (10.00mm)
    Features:
    1. How to order F461AK224K250R on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the F461AK224K250R price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of F461AK224K250R?
    Image F461AK224K250R
    Part Number F461AK224K250R
    Manufacturer KEMET
    Package/Case Radial
    Capacitance 0.22 µF
    Tolerance ±10%
    Voltage Rating - AC 160V
    Voltage Rating - DC 250V
    Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.512" L x 0.197" W (13.00mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.433" (11.00mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.394" (10.00mm)