    KEMET F461AG104K250L
    Part No.:
    F461AG104K250L
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDF461AG104K250L.pdf
    Capacitance:
    0.1 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage Rating - AC:
    160V
    Voltage Rating - DC:
    250V
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Size / Dimension:
    0.512" L x 0.157" W (13.00mm x 4.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.354" (9.00mm)
    Lead Spacing:
    0.394" (10.00mm)
    Features:
    1. How to order F461AG104K250L on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the F461AG104K250L price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of F461AG104K250L?
    Image F461AG104K250L
    Part Number F461AG104K250L
    Manufacturer KEMET
    Package/Case Radial
    Capacitance 0.1 µF
    Tolerance ±10%
    Voltage Rating - AC 160V
    Voltage Rating - DC 250V
    Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.512" L x 0.157" W (13.00mm x 4.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.354" (9.00mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.394" (10.00mm)