    KEMET F461AG104K160L
    Part No.:
    F461AG104K160L
    Manufacturer:
    KEMET
    Category:
    Film Capacitors
    Package:
    Radial
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDF461AG104K160L.pdf
    Description:
    CAP FILM POLYPROP RAD
    Manufacturer:
    KEMET
    Package/Case:
    Radial
    Capacitance:
    0.1 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage Rating - AC:
    90V
    Voltage Rating - DC:
    160V
    Dielectric Material:
    Polypropylene (PP), Metallized
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Mounting Type:
    Through Hole
    Size / Dimension:
    0.512" L x 0.157" W (13.00mm x 4.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.354" (9.00mm)
    Termination:
    PC Pins
    Lead Spacing:
    0.394" (10.00mm)
    Applications:
    High Pulse, DV/DT
    Ratings:
    Features:
    1. How to order F461AG104K160L on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the F461AG104K160L price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of F461AG104K160L?
    Image F461AG104K160L
    Part Number F461AG104K160L
    Manufacturer KEMET
    Package/Case Radial
    Capacitance 0.1 µF
    Tolerance ±10%
    Voltage Rating - AC 90V
    Voltage Rating - DC 160V
    Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.512" L x 0.157" W (13.00mm x 4.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.354" (9.00mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.394" (10.00mm)