    Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components F340Y233930MF02W0
    Part No.:
    F340Y233930MF02W0
    Manufacturer:
    Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
    Category:
    Film Capacitors
    Package:
    Radial
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDF340Y233930MF02W0.pdf
    Description:
    CAP FILM 0.039UF 20% 1KVDC RAD
    Manufacturer:
    Package/Case:
    Radial
    Capacitance:
    0.039 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage Rating - AC:
    305V
    Voltage Rating - DC:
    1000V (1kV)
    Dielectric Material:
    Polypropylene (PP), Metallized
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Mounting Type:
    Through Hole
    Size / Dimension:
    0.689" L x 0.276" W (17.50mm x 7.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.535" (13.60mm)
    Termination:
    PC Pins
    Lead Spacing:
    0.591" (15.00mm)
    Applications:
    Automotive; EMI, RFI Suppression
    Ratings:
    AEC-Q200, Y2
    Features:
    85C/85% Humidity
    1. How to order F340Y233930MF02W0 on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the F340Y233930MF02W0 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of F340Y233930MF02W0?
    Image F340Y233930MF02W0
    Part Number F340Y233930MF02W0
    Manufacturer Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
    Package/Case Radial
    Capacitance 0.039 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage Rating - AC 305V
    Voltage Rating - DC 1000V (1kV)
    Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.689" L x 0.276" W (17.50mm x 7.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.535" (13.60mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.591" (15.00mm)
    Applications Automotive; EMI, RFI Suppression
    Ratings AEC-Q200, Y2
    Features 85C/85% Humidity