    Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components F339X142248MIM2T0
    Part No.:
    F339X142248MIM2T0
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDF339X142248MIM2T0.pdf
    Description:
    CAP FILM 0.22UF 20% 1KVDC RADIAL
    Capacitance:
    0.22 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage Rating - AC:
    480V
    Voltage Rating - DC:
    1000V (1kV)
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 110°C
    Size / Dimension:
    1.024" L x 0.335" W (26.00mm x 8.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.709" (18.00mm)
    Lead Spacing:
    0.886" (22.50mm)
    Ratings:
    X1
    Features:
    1. How to order F339X142248MIM2T0 on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the F339X142248MIM2T0 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of F339X142248MIM2T0?
    Image F339X142248MIM2T0
    Part Number F339X142248MIM2T0
    Manufacturer Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
    Package/Case Radial
    Capacitance 0.22 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage Rating - AC 480V
    Voltage Rating - DC 1000V (1kV)
    Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
    Operating Temperature -55°C ~ 110°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 1.024" L x 0.335" W (26.00mm x 8.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.709" (18.00mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.886" (22.50mm)