    Chemi-Con ESMQ201ELL221MLP1S
    Part No.:
    ESMQ201ELL221MLP1S
    Manufacturer:
    Chemi-Con
    Category:
    Aluminum Electrolytic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDESMQ201ELL221MLP1S.pdf
    Description:
    CAP ALUM 220UF 20% 200V RADIAL
    Manufacturer:
    Chemi-Con
    Package/Case:
    Series:
    SMQ
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    220 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    200 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C
    Polarization:
    Polar
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency:
    700 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    1.05 A @ 100 kHz
    Impedance:
    Lead Spacing:
    0.295" (7.50mm)
    Size / Dimension:
    0.630" Dia (16.00mm)
    Height - Seated (Max):
    1.457" (37.00mm)
    Surface Mount Land Size:
    Mounting Type:
    Through Hole
    1. How to order ESMQ201ELL221MLP1S on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the ESMQ201ELL221MLP1S price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of ESMQ201ELL221MLP1S?
    Image ESMQ201ELL221MLP1S
    Part Number ESMQ201ELL221MLP1S
    Manufacturer Chemi-Con
    Package/Case
    Series SMQ
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Capacitance 220 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 200 V
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C
    Polarization Polar
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 700 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 1.05 A @ 100 kHz
    Impedance -
    Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
    Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
    Height - Seated (Max) 1.457" (37.00mm)