    Chemi-Con ESMG451ELL330MLN3S
    Part No.:
    ESMG451ELL330MLN3S
    Manufacturer:
    Chemi-Con
    Category:
    Aluminum Electrolytic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDESMG451ELL330MLN3S.pdf
    Description:
    CAP ALUM 33UF 20% 450V RADIAL TH
    Manufacturer:
    Chemi-Con
    Package/Case:
    Series:
    SMG
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    33 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    450 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature:
    -25°C ~ 85°C
    Polarization:
    Polar
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency:
    215 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    387 mA @ 100 kHz
    Impedance:
    Lead Spacing:
    0.295" (7.50mm)
    Size / Dimension:
    0.630" Dia (16.00mm)
    Height - Seated (Max):
    1.299" (33.00mm)
    Surface Mount Land Size:
    Mounting Type:
    Through Hole
    1. How to order ESMG451ELL330MLN3S on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the ESMG451ELL330MLN3S price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of ESMG451ELL330MLN3S?
    Image ESMG451ELL330MLN3S
    Part Number ESMG451ELL330MLN3S
    Manufacturer Chemi-Con
    Package/Case
    Series SMG
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Capacitance 33 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 450 V
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature -25°C ~ 85°C
    Polarization Polar
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 215 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 387 mA @ 100 kHz
    Impedance -
    Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
    Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
    Height - Seated (Max) 1.299" (33.00mm)