    Infineon Technologies ESD5V5S1B02LRHE6327XTSA1
    Part No.:
    ESD5V5S1B02LRHE6327XTSA1
    Manufacturer:
    Infineon Technologies
    Category:
    TVS Diodes
    Package:
    2-SMD
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDESD5V5S1B02LRHE6327XTSA1.pdf
    Description:
    TVS DIODE 5.5VWM 9.2VC
    Manufacturer:
    Infineon Technologies
    Package/Case:
    2-SMD
    Series:
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Obsolete
    Type:
    Zener
    Unidirectional Channels:
    Bidirectional Channels:
    1
    Voltage - Reverse Standoff (Typ):
    5.5V (Max)
    Voltage - Breakdown (Min):
    6V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
    9.2V (Typ)
    Current - Peak Pulse (10/1000µs):
    12A (8/20µs)
    Power - Peak Pulse:
    150W
    Power Line Protection:
    No
    Applications:
    General Purpose
    Capacitance @ Frequency:
    24pF @ 1MHz
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C (TJ)
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    1. How to order ESD5V5S1B02LRHE6327XTSA1 on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the ESD5V5S1B02LRHE6327XTSA1 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of ESD5V5S1B02LRHE6327XTSA1?
    Image ESD5V5S1B02LRHE6327XTSA1
    Part Number ESD5V5S1B02LRHE6327XTSA1
    Manufacturer Infineon Technologies
    Package/Case 2-SMD
    Series -
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Obsolete
    Type Zener
    Unidirectional Channels -
    Bidirectional Channels 1
    Voltage - Reverse Standoff (Typ) 5.5V (Max)
    Voltage - Breakdown (Min) 6V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 9.2V (Typ)
    Current - Peak Pulse (10/1000µs) 12A (8/20µs)
    Power - Peak Pulse 150W
    Power Line Protection No
    Applications General Purpose
    Capacitance @ Frequency 24pF @ 1MHz
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C (TJ)