    Chemi-Con EMVH451ARA4R7MLH0S
    Part No.:
    EMVH451ARA4R7MLH0S
    Package:
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDEMVH451ARA4R7MLH0S.pdf
    Description:
    CAP ALUM 450V POLAR
    Series:
    MVH
    Product Status:
    Obsolete
    Capacitance:
    4.7 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    450 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    5000 Hrs @ 125°C
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C
    Applications:
    Automotive
    Ripple Current @ Low Frequency:
    85 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    153 mA @ 100 kHz
    Size / Dimension:
    0.630" Dia (16.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.669" (17.00mm)
    Surface Mount Land Size:
    0.669" L x 0.669" W (17.00mm x 17.00mm)
    Mounting Type:
    Surface Mount
    1. How to order EMVH451ARA4R7MLH0S on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the EMVH451ARA4R7MLH0S price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of EMVH451ARA4R7MLH0S?
    Image EMVH451ARA4R7MLH0S
    Part Number EMVH451ARA4R7MLH0S
    Manufacturer Chemi-Con
    Package/Case
    Series MVH
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Obsolete
    Capacitance 4.7 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 450 V
    Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 125°C
    Operating Temperature -40°C ~ 125°C
    Polarization Polar
    Ratings AEC-Q200
    Applications Automotive
    Ripple Current @ Low Frequency 85 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 153 mA @ 100 kHz
    Impedance -
    Lead Spacing -
    Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.669" (17.00mm)
    Surface Mount Land Size 0.669" L x 0.669" W (17.00mm x 17.00mm)