    Chemi-Con EMVE201ARA330MLH0S
    Part No.:
    EMVE201ARA330MLH0S
    Description:
    CAP ALUM 33UF 20% 200V SMD
    Series:
    MVE
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    33 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    200 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 105°C
    Applications:
    General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency:
    220 mA @ 120 Hz
    Size / Dimension:
    0.630" Dia (16.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.650" (16.50mm)
    Surface Mount Land Size:
    0.669" L x 0.669" W (17.00mm x 17.00mm)
    Mounting Type:
    Surface Mount
    1. How to order EMVE201ARA330MLH0S on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the EMVE201ARA330MLH0S price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of EMVE201ARA330MLH0S?
    Image EMVE201ARA330MLH0S
    Part Number EMVE201ARA330MLH0S
    Manufacturer Chemi-Con
    Package/Case
    Series MVE
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 33 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 200 V
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature -40°C ~ 105°C
    Polarization Polar
    Ratings AEC-Q200
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 220 mA @ 120 Hz
    Lead Spacing -
    Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.650" (16.50mm)
    Surface Mount Land Size 0.669" L x 0.669" W (17.00mm x 17.00mm)