    Chemi-Con EMVE161ARA680MLN0S
    Part No.:
    EMVE161ARA680MLN0S
    Description:
    CAP ALUM 68UF 20% 160V SMD
    Series:
    MVE
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    68 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    160 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 105°C
    Applications:
    General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency:
    320 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    576 mA @ 100 kHz
    Size / Dimension:
    0.630" Dia (16.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.846" (21.50mm)
    Surface Mount Land Size:
    0.642" L x 0.642" W (16.30mm x 16.30mm)
    Mounting Type:
    Surface Mount
    1. How to order EMVE161ARA680MLN0S on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the EMVE161ARA680MLN0S price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of EMVE161ARA680MLN0S?
    Image EMVE161ARA680MLN0S
    Part Number EMVE161ARA680MLN0S
    Manufacturer Chemi-Con
    Package/Case
    Series MVE
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 68 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 160 V
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature -40°C ~ 105°C
    Polarization Polar
    Ratings AEC-Q200
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 320 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 576 mA @ 100 kHz
    Impedance -
    Lead Spacing -
    Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.846" (21.50mm)
    Surface Mount Land Size 0.642" L x 0.642" W (16.30mm x 16.30mm)