    Chemi-Con EMVE101ARA221MLN0S
    Part No.:
    EMVE101ARA221MLN0S
    Manufacturer:
    Chemi-Con
    Category:
    Aluminum Electrolytic Capacitors
    Package:
    Description:
    CAP ALUM 220UF 20% 100V SMD
    Manufacturer:
    Chemi-Con
    Package/Case:
    Series:
    MVE
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    220 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    100 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 105°C
    Polarization:
    Polar
    Ratings:
    AEC-Q200
    Applications:
    General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency:
    750 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    1.125 A @ 100 kHz
    Impedance:
    Lead Spacing:
    Size / Dimension:
    0.630" Dia (16.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.846" (21.50mm)
    Surface Mount Land Size:
    0.642" L x 0.642" W (16.30mm x 16.30mm)
    Mounting Type:
    Surface Mount
    1. How to order EMVE101ARA221MLN0S on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the EMVE101ARA221MLN0S price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of EMVE101ARA221MLN0S?
    Image EMVE101ARA221MLN0S
    Part Number EMVE101ARA221MLN0S
    Manufacturer Chemi-Con
    Package/Case
    Series MVE
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 220 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 100 V
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature -40°C ~ 105°C
    Polarization Polar
    Ratings AEC-Q200
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 750 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 1.125 A @ 100 kHz
    Impedance -
    Lead Spacing -
    Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.846" (21.50mm)
    Surface Mount Land Size 0.642" L x 0.642" W (16.30mm x 16.30mm)