    Chemi-Con EMVA251ARA220MKG5S
    Part No.:
    EMVA251ARA220MKG5S
    Manufacturer:
    Chemi-Con
    Category:
    Aluminum Electrolytic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDEMVA251ARA220MKG5S.pdf
    Description:
    CAP ALUM 22UF 20% 250V SMD
    Manufacturer:
    Chemi-Con
    Package/Case:
    Series:
    Alchip™- MVA
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Obsolete
    Capacitance:
    22 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    250 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C
    Polarization:
    Polar
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency:
    240 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    432 mA @ 100 kHz
    Impedance:
    Lead Spacing:
    Size / Dimension:
    0.492" Dia (12.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.650" (16.50mm)
    Surface Mount Land Size:
    0.512" L x 0.512" W (13.00mm x 13.00mm)
    Mounting Type:
    Surface Mount
    1. How to order EMVA251ARA220MKG5S on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the EMVA251ARA220MKG5S price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of EMVA251ARA220MKG5S?
    Image EMVA251ARA220MKG5S
    Part Number EMVA251ARA220MKG5S
    Manufacturer Chemi-Con
    Package/Case
    Series Alchip™- MVA
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Obsolete
    Capacitance 22 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 250 V
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C
    Polarization Polar
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 240 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 432 mA @ 100 kHz
    Impedance -
    Lead Spacing -
    Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.650" (16.50mm)
    Surface Mount Land Size 0.512" L x 0.512" W (13.00mm x 13.00mm)