    Chemi-Con EMVA201ARA330MKG5S
    Part No.:
    EMVA201ARA330MKG5S
    Manufacturer:
    Chemi-Con
    Category:
    Aluminum Electrolytic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDEMVA201ARA330MKG5S.pdf
    Description:
    CAP ALUM 33UF 20% 200V SMD
    Manufacturer:
    Chemi-Con
    Package/Case:
    Series:
    Alchip™- MVA
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Obsolete
    Capacitance:
    33 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    200 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C
    Polarization:
    Polar
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency:
    310 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    558 mA @ 100 kHz
    Impedance:
    Lead Spacing:
    Size / Dimension:
    0.492" Dia (12.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.650" (16.50mm)
    Surface Mount Land Size:
    0.512" L x 0.512" W (13.00mm x 13.00mm)
    Mounting Type:
    Surface Mount
    1. How to order EMVA201ARA330MKG5S on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the EMVA201ARA330MKG5S price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of EMVA201ARA330MKG5S?
    Image EMVA201ARA330MKG5S
    Part Number EMVA201ARA330MKG5S
    Manufacturer Chemi-Con
    Package/Case
    Series Alchip™- MVA
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Obsolete
    Capacitance 33 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 200 V
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C
    Polarization Polar
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 310 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 558 mA @ 100 kHz
    Impedance -
    Lead Spacing -
    Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.650" (16.50mm)
    Surface Mount Land Size 0.512" L x 0.512" W (13.00mm x 13.00mm)