    Chemi-Con EMHJ250ARA221MJA0G
    Part No.:
    EMHJ250ARA221MJA0G
    Manufacturer:
    Chemi-Con
    Category:
    Aluminum Electrolytic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDEMHJ250ARA221MJA0G.pdf
    Description:
    CAP ALUM 220UF 20% 25V SMD
    Manufacturer:
    Chemi-Con
    Package/Case:
    Series:
    Alchip™- MHJ
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    220 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    25 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    120mOhm @ 100kHz
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 125°C
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C
    Polarization:
    Polar
    Ratings:
    AEC-Q200
    Applications:
    Automotive
    Ripple Current @ Low Frequency:
    275 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    550 mA @ 100 kHz
    Impedance:
    Lead Spacing:
    Size / Dimension:
    0.394" Dia (10.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.406" (10.30mm)
    Surface Mount Land Size:
    0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
    Mounting Type:
    Surface Mount
    1. How to order EMHJ250ARA221MJA0G on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the EMHJ250ARA221MJA0G price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of EMHJ250ARA221MJA0G?
    Image EMHJ250ARA221MJA0G
    Part Number EMHJ250ARA221MJA0G
    Manufacturer Chemi-Con
    Package/Case
    Series Alchip™- MHJ
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 220 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 25 V
    ESR (Equivalent Series Resistance) 120mOhm @ 100kHz
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 125°C
    Operating Temperature -40°C ~ 125°C
    Polarization Polar
    Ratings AEC-Q200
    Applications Automotive
    Ripple Current @ Low Frequency 275 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 550 mA @ 100 kHz
    Impedance -
    Lead Spacing -
    Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.406" (10.30mm)
    Surface Mount Land Size 0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)