    Chemi-Con ELZA250ELL392ML25S
    Part No.:
    ELZA250ELL392ML25S
    Manufacturer:
    Chemi-Con
    Category:
    Aluminum Electrolytic Capacitors
    Package:
    Description:
    CAP ALUM 3.9MF 20% 25V RADIAL TH
    Manufacturer:
    Chemi-Con
    Package/Case:
    Series:
    LZA
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    3.9 mF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    25 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    7000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Polarization:
    Polar
    Ratings:
    AEC-Q200
    Applications:
    Automotive
    Ripple Current @ Low Frequency:
    2.07 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    2.76 A @ 100 kHz
    Impedance:
    19 mOhms
    Lead Spacing:
    0.295" (7.50mm)
    Size / Dimension:
    0.630" Dia (16.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.984" (25.00mm)
    Surface Mount Land Size:
    Mounting Type:
    Through Hole
    1. How to order ELZA250ELL392ML25S on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the ELZA250ELL392ML25S price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of ELZA250ELL392ML25S?
    Image ELZA250ELL392ML25S
    Part Number ELZA250ELL392ML25S
    Manufacturer Chemi-Con
    Package/Case
    Series LZA
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Capacitance 3.9 mF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 25 V
    Lifetime @ Temp. 7000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Polarization Polar
    Ratings AEC-Q200
    Applications Automotive
    Ripple Current @ Low Frequency 2.07 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 2.76 A @ 100 kHz
    Impedance 19 mOhms
    Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
    Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.984" (25.00mm)