    Chemi-Con ELXZ6R3ELL153MM35S
    Part No.:
    ELXZ6R3ELL153MM35S
    Manufacturer:
    Chemi-Con
    Category:
    Aluminum Electrolytic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDELXZ6R3ELL153MM35S.pdf
    Description:
    CAP ALUM 15000UF 20% 6.3V RADIAL
    Manufacturer:
    Chemi-Con
    Package/Case:
    Series:
    LXZ
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    15000 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    6.3 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    8000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Polarization:
    Polar
    Ratings:
    AEC-Q200
    Applications:
    Automotive
    Ripple Current @ Low Frequency:
    3.128 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    3.68 A @ 100 kHz
    Impedance:
    16 mOhms
    Lead Spacing:
    0.295" (7.50mm)
    Size / Dimension:
    0.709" Dia (18.00mm)
    Height - Seated (Max):
    1.437" (36.50mm)
    Surface Mount Land Size:
    Mounting Type:
    Through Hole
    1. How to order ELXZ6R3ELL153MM35S on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the ELXZ6R3ELL153MM35S price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of ELXZ6R3ELL153MM35S?
    Image ELXZ6R3ELL153MM35S
    Part Number ELXZ6R3ELL153MM35S
    Manufacturer Chemi-Con
    Package/Case
    Series LXZ
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Capacitance 15000 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 6.3 V
    Lifetime @ Temp. 8000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Polarization Polar
    Ratings AEC-Q200
    Applications Automotive
    Ripple Current @ Low Frequency 3.128 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 3.68 A @ 100 kHz
    Impedance 16 mOhms
    Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
    Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
    Height - Seated (Max) 1.437" (36.50mm)