    Chemi-Con EKZN6R3ELL183ML40S
    Part No.:
    EKZN6R3ELL183ML40S
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDEKZN6R3ELL183ML40S.pdf
    Description:
    CAP ALUM 18000UF 20% 6.3V RADIAL
    Series:
    KZN
    Capacitance:
    18000 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    6.3 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    10000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 105°C
    Ripple Current @ Low Frequency:
    3.893 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    4.58 A @ 100 kHz
    Impedance:
    13 mOhms
    Lead Spacing:
    0.295" (7.50mm)
    Size / Dimension:
    0.630" Dia (16.00mm)
    Height - Seated (Max):
    1.634" (41.50mm)
    Through Hole
    1. How to order EKZN6R3ELL183ML40S on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the EKZN6R3ELL183ML40S price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of EKZN6R3ELL183ML40S?
    Image EKZN6R3ELL183ML40S
    Part Number EKZN6R3ELL183ML40S
    Manufacturer Chemi-Con
    Package/Case
    Series KZN
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Capacitance 18000 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 6.3 V
    Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature -40°C ~ 105°C
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 3.893 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 4.58 A @ 100 kHz
    Impedance 13 mOhms
    Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
    Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
    Height - Seated (Max) 1.634" (41.50mm)