    Chemi-Con EKZN630ELL121MH20D
    Part No.:
    EKZN630ELL121MH20D
    Manufacturer:
    Chemi-Con
    Category:
    Aluminum Electrolytic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDEKZN630ELL121MH20D.pdf
    Description:
    CAP ALUM 120UF 20% 63V RADIAL TH
    Manufacturer:
    Chemi-Con
    Package/Case:
    Series:
    KZN
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Obsolete
    Capacitance:
    120 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    63 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    9000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 105°C
    Polarization:
    Polar
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency:
    480 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    1.2 A @ 100 kHz
    Impedance:
    77 mOhms
    Lead Spacing:
    0.138" (3.50mm)
    Size / Dimension:
    0.315" Dia (8.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.846" (21.50mm)
    Surface Mount Land Size:
    Mounting Type:
    Through Hole
    1. How to order EKZN630ELL121MH20D on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the EKZN630ELL121MH20D price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of EKZN630ELL121MH20D?
    Image EKZN630ELL121MH20D
    Part Number EKZN630ELL121MH20D
    Manufacturer Chemi-Con
    Package/Case
    Series KZN
    Packaging Bulk
    Product Status Obsolete
    Capacitance 120 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 63 V
    Lifetime @ Temp. 9000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature -40°C ~ 105°C
    Polarization Polar
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 480 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 1.2 A @ 100 kHz
    Impedance 77 mOhms
    Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
    Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.846" (21.50mm)