    Chemi-Con EKZN100ELL123ML40S
    Part No.:
    EKZN100ELL123ML40S
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDEKZN100ELL123ML40S.pdf
    Description:
    CAP ALUM 12000UF 20% 10V RADIAL
    Series:
    KZN
    Capacitance:
    12000 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    10 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    10000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 105°C
    Ripple Current @ Low Frequency:
    3.893 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    4.58 A @ 100 kHz
    Impedance:
    13 mOhms
    Lead Spacing:
    0.295" (7.50mm)
    Size / Dimension:
    0.630" Dia (16.00mm)
    Height - Seated (Max):
    1.634" (41.50mm)
    Through Hole
    1. How to order EKZN100ELL123ML40S on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the EKZN100ELL123ML40S price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of EKZN100ELL123ML40S?
    Image EKZN100ELL123ML40S
    Part Number EKZN100ELL123ML40S
    Manufacturer Chemi-Con
    Package/Case
    Series KZN
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Capacitance 12000 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 10 V
    Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature -40°C ~ 105°C
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 3.893 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 4.58 A @ 100 kHz
    Impedance 13 mOhms
    Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
    Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
    Height - Seated (Max) 1.634" (41.50mm)