    Chemi-Con EKZE800ELL102ML40S
    Part No.:
    EKZE800ELL102ML40S
    Manufacturer:
    Chemi-Con
    Category:
    Aluminum Electrolytic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDEKZE800ELL102ML40S.pdf
    Description:
    CAP ALUM 1000UF 20% 80V RADIAL
    Manufacturer:
    Chemi-Con
    Package/Case:
    Series:
    KZE
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    1000 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    80 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    5000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 105°C
    Polarization:
    Polar
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency:
    1.32 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    2.2 A @ 100 kHz
    Impedance:
    27 mOhms
    Lead Spacing:
    0.295" (7.50mm)
    Size / Dimension:
    0.630" Dia (16.00mm)
    Height - Seated (Max):
    1.634" (41.50mm)
    Surface Mount Land Size:
    Mounting Type:
    Through Hole
    1. How to order EKZE800ELL102ML40S on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the EKZE800ELL102ML40S price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of EKZE800ELL102ML40S?
    Image EKZE800ELL102ML40S
    Part Number EKZE800ELL102ML40S
    Manufacturer Chemi-Con
    Package/Case
    Series KZE
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Capacitance 1000 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 80 V
    Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature -40°C ~ 105°C
    Polarization Polar
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 1.32 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 2.2 A @ 100 kHz
    Impedance 27 mOhms
    Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
    Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
    Height - Seated (Max) 1.634" (41.50mm)